Художники – очі людства (М. Волошин)

Художники – очі людства (М. Волошин)

У другу неділю жовтня наша країна відзначає День художників. Свято нагадує нам про важливу роль митців України в розвиткові образотворчого мистецтва та відродженні національних традицій в художній творчості.
Максиміліан Волошин називав художників «очима людства» не дарма, адже живопис – це втілення на полотні внутрішніх переживань, краси та недосконалості світу, переосмислення минулого, реакції на сучасність та пророцтва майбутнього.
Палітра талановитих митців Україна різнобарвна, тому пропонуємо вашій увазі познайомитися з малою частиною відомих художників, твори яких прикрашають галереї та музеї багатьох країн світу.

Сергій Васильківський (1854-1917) – видатний український художник-пейзажист, представник українського реалістичного живопису, випускник Петербурзької Академії художеств. За роки навчання двічі був нагороджений малою срібною медаллю. Тривалий час стажувався за кордоном (Франція, Англія, Італія, Німеччина). Виставляв свої твори у Паризькому салоні.
Багато подорожував Україною. Найулюбленіші теми творчості – козацтво та сільські пейзажі. Васильківський не раз підкреслював, що він сам «козацького роду».
Разом з художником Миколою Самокишем видавав альбом «З української старовини» з власними ілюстраціями, портретами козацької старшини.
Автор понад 3 тис. картин, Сергій Васильківський заповів Харківському Музею Слобідської України 1340 своїх полотен і велику суму грошей.
Микола Пимоненко (1862-1912) – український художник, видатний представник жанрового живопису. Академік живопису Санкт-Петербурзької Академії мистецтв, член Товариства пересувних художніх виставок, член Паризької інтернаціональної спілки мистецтв і літератури, член Товариства Мюнхенських художників.
Його роботи експонувались на численних міжнародних виставках, де користувались неабияким успіхом. Картина Пимоненка «Гопак» отримала Золоту медаль на виставці в паризькому Салоні (1909) та була придбана Лувром.
Основна тематика творчості митця – міський та сільський пейзаж, сцени життя українського села, його побуту, звичаїв та традицій. Микола Пимоненко був одним із фундаторів української школи реалістичного мистецтва.
Олександр Мурашко (1875 – 1919) – живописець, один із найвідоміших портретистів України, майстер фарб, колориту, вишуканої гармонії. Олександр Мурашко став першим з українських художників, який у своїй творчій манері блискуче поєднав традиції реалізму та кращі надбання французьких імпресіоністів, елементи модерну.
На початку ХХ ст. митець багато і плідно працює в Україні. У Києві бере активну участь у вернісажах міста, пише багато портретів друзів, відомих людей, а також картини на селянську тематику. Він став одним із організаторів і засновників Товариства київських художників (1916) та Української Академії мистецтв (1917), де очолив майстерню живопису.
Казимир Малевич (1878-1935) – український художник-авангардист, один із засновників нових напрямів у абстрактному мистецтві – супрематизму і кубофутуризму.
Як згадував Малевич, ідея «Чорного квадрату» зародилася під час роботи над створенням декорацій і костюмів до опери «Перемога над Сонцем» (за текстом Олексія Кручених).
У 2008 році картина Казимира Малевича «Супрематична композиція» (1916 рік) була продана на аукціоні Sotheby”s за 60 млн. доларів, а у 2018р. -за 85,8 млн. дол. на аукціоні Christie”s.
Катерина Білокур (1900 – 1961) – українська художниця, представниця народного мистецтва. Народилася у селянській родині в селі Богданівка на Полтавщині, де і прожила все життя. Майстерність живопису опанувала самостійно, не маючи спеціальної освіти.
Створила власний стиль, техніку живопису, рисунка, методику написання картин без ескізів, етюдів. Ніколи не писала у приміщенні, а лише «на повітрі», при денному освітленні, з натури, користуючись під час роботи мольбертом.
Основна тема живописних полотен Катерини Білокур – українська природа, квіти. ЇЇ роботи є свідченням великого таланту і творчих можливостей художниці, особливого бачення світу.
Відомі слова Пабло Пікасо, враженого картинами Білокур: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї весь світ!».
Марія Приймаченко (1909-1997) – українська художниця, творчість якої є яскравим уособленням наївного народного стилю – примітивізму.
Її картини – то цілий Всесвіт, зовні ніби примітивний, наївний, але це особливий, унікальний, фантастичний, казковий світ містичних істот, чарівних звірів, птахів, сонячних квітів і людей, це своєрідний генетичний код українців, що своїм корінням сягає до далеких пращурів, до їх мистецьких традицій, ритміки форм і кольорів.
За своє життя вона створила понад 800 картин, 650 із них зберігаються у Київському музеї українського народного декоративного мистецтва.
Іван Марчук (1936 р.н.) — автор нового стилю, якому він дав назву «пльонтанізм» (укр. «плести», «переплітати»), коли оригінальне бачення навколишнього світу і його філософське осмислення виражається певною технікою передачі зображення.
2006 року Міжнародна академія сучасного мистецтва у Римі прийняла Івана Марчука, першого з українських художників, до  «Золотої гільдії» та обрала почесним членом наукової ради академії.
У 2007 році  митець внесений до британського рейтингу «Сто геніїв сучасності» за версією газети The Daily Telegraph.
«Мої картини – це погляд на пережите, це роздум над людськими долями, над Україною, її минулим, сьогоднішнім і майбутнім» Іван Марчук.
Посилання на використані джерела:
1.    Художники України // Iсторико-патрiотичний клуб "Алатир". URL : https://www.alatyr-history.club/?p=1902
2.    Відомі Українські художники // Гордість України. URL : https://sites.google.com/site/gordistukraieni/vidomi-ukraienski-hudozniki
3.    Топ-10 найвідоміших сучасних українських митців // Medium.com. URL: https://medium.com/@geroldhistory/%D1%82%D0%BE%D0%BF-10-%D0%BD%D0%B0%D0%B9%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D1%96%D1%88%D0%B8%D1%85-%D1%81%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8%D1%85-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D1%85-%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%86%D1%96%D0%B2-490ecdcc068f

 

11.10.2020

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМУ.

Мапа сайту
Created by DIAMIR