Як я люблю оці години праці,
Коли усе навколо затиха
Під владою чаруючої ночі,
А тільки я одна неподоланна
Врочистую одправу починаю
Перед моїм незримим олтарем.
Л. Українка
25 лютого 1871 року на світ з’явилася видатна українська письменниця, перекладачка, громадська та культурна діячка Лариса Петрівна Косач, більш відома як Леся Українка.
З ім’ям цієї видатної особистості нас починають знайомити ще з дитинства, завдяки її казкам та віршам для дітей. Протягом всього подальшого життєвого шляху лірика та драми Лесі супроводжують нас і надалі. Та чи багато ми насправді знаємо про письменницю та про її творчий доробок. Окрім хворобливого стану здоров’я та назви драми «Лісова пісня» мало хто з нас пригадає щось ще.
Персона авторки заслуговує на більш близьке знайомство, адже не дарма її включено до складу умовної тріади Шевченко-Франко-Українка як геніїв української літератури.
Дослідження життєвого шляху та творчості є актуальними й донині. Цього року, за ініціативи Міністерства культури та інформаційної політики України, на честь 150-річного ювілею заплановано презентацію 14-томного видання Лесі Українки, оцифрована версія якого матиме вільний доступ.
Письменниця ніби народилася зі спрагою до життя, пізнання, творчості та навчання. Вона володіла багатьма мовами, займалася перекладом з давньогрецької, англійської, французької, італійської, німецької та польської мов. Більшість з літературознавців зазначають, що саме Л. Українка почала писати драми саме з жіночої точки зору, а не просто про жінок в Україні. Не дарма сьогодні приділяється значна увага її модернізму, фемінізму та неоромантизму. Адже авторка, працюючи над творами, спиралася на західноєвропейську культуру, привносячи щось нове у вітчизняну літературу.
Усе її життя стало прикладом сили духу, мудрості та волі.
Для прихильників та всіх зацікавлених діє літературно-меморіальний музей-садиба Лесі Українки в Колодяжному (Ковельський район, Волинська область), де ви маєте змогу поринути у минуле та завітати в гості до родини Косач.
Для тих, хто полюбляє проводити час із книгою в руках пропонуємо невеличкий перелік творів Л. Українки та видань, присвячених видатній письменниці.