Зі святом!

Зі святом!

Вітаємо найпрекраснішу частину людства зі святом 8 березня!

Бажаємо родинного тепла у ваших оселях, натхнення в роботі, тільки чудових вражень та впевненості у власних силах!

Міжнародний жіночий день (International women's Day) – свято, варіантів появи якого існує декілька, але важливість його є беззаперечною!

Оглядаючись на історію боротьби жінок за свої права, ми починаємо розуміти, які кардинальні зміни відбулися у світовому суспільстві й як багато їх ще маємо попереду.

Сьогодні відзначаються вагомі досягнення жінок у політиці, економіці та соціальній сфері. Пропонуємо вам трохи зануритися в минуле та пригадати історії українських видатних жінок, які ламали всі стереотипи та досягли визнання.

Пелагея Литвинова (1833 – 1904) - етнограф, письменниця, громадська діячка. Цікавилася побутом і культурою свого народу, стала одним із працівників дитячого притулку для дітей робітників і селян, відкрила приватну школу, сама написала для неї (за методом К. Ушинського) й видала абетку ("Азбука для народных школ. Составлена по звуковому методу для наглядного обучения", 1877). Живучи переважно в провінції, вивчала народні вірування, промисли і заняття (ткацтво, рибальство, кулінарію), збирала усну народну творчість, писанки, рушники, плахти, візерунки народної вишивки тощо. Широку відомість набули її дослідження весільних обрядів і звичаїв, на думку фахівців, вони і сьогодні не втратили свого наук. значення. Була обрана дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка, членом-кореспондентом Паризького антропологічного товариства.

Олена Пчілка (1849 – 1930) - справжні ім'я – Косач Ольга Петрівна (у дівоцтві – Драгоманова) Письменниця, перекладач, фольклорист і етнограф, публіцист, редактор та видавець.

Літературну діяльність розпочала з перекладів російських і польських письменників, підготувала книгу "Українським дітям". 1886 вийшла її перша збірка поезій "Думки-мережанки". Одночасно брала діяльну участь у жіночому русі, разом із Н. Кобринською видала у Львові альманах жінок-письменниць "Перший вінок" (1887). Олена Пчілка завідувала літературним відділом Київського літературно-артистичного товариства, стала редактором і видавцем часопису "Рідний край" із додатком "Молода Україна", виступала з доповідями про письменників, писала нариси і спогади про видатних діячів української культури: Т. Шевченка, Є. Гребінку, М. Лисенка, М. Старицького, М. Драгоманова, Б. Грінченка, П. Житецького та ін.

Автор праць "Українські колядки", "Український народний орнамент", "Українські народні легенди останнього часу", "Українська гумористика", "Українські узори", "Українське селянське малювання на стінах" та ін.

Софія Русова (1856 – 1940) - громадська і культурно-освітня діячка, педагог, засновниця українського жіночого руху в Східній Україні. Автор кількох науково-популярних брошур, підручників, праць із літератури, педагогіки, історії, географії.

Активна учасниця українського національного руху, популяризаторка ідеї націоналізації шкільної та позашкільної освіти в Україні, яку вона послідовно відстоювала у своїх працях. Вона одна із засновниць і редактор часопису "Світло". Як представниця української журналістики виступала на Всесвітньому конгресі преси в Брюсселі.

Була одним з організаторів та керівником Всеукраїнської учительської спілки, одним із фундаторів та директором департаменту дошкільної і позашкільної освіти. Була організатором "Просвіти", курсів українознавства, підготовки підручників для українських шкіл.

Леся Українка (1871 – 1913) - письменниця, перекладачка, літературний критик, фольклористка, культурна і громадська діячка. 

Поетичний доробок авторки складають більше двох із половиною сотень віршів і 12 ліричних та ліро-епічних поем. Ці твори засвідчують цікаву художню еволюцію. Починала авторка у традиційній народнопісенній манері усталеного кола тем, мотивів та образів: патріотичні, в емоційно-романтичному стилі заклики, легкі пейзажні замальовки, перші любовні переживання. І тільки "Відгуки" та речі, написані після них, в усій повноті розкрили талант поетеси. Цілком новаторськими постають піджанрові напрями мистецьких авторефлексій та інтимної лірики. Склалося так, що поетичні цикли, які відкривають другий етап творчості, писалися паралельно і під тягарем великої особистої трагедії.

Соломія Крушельницька (1872 – 1952) - оперна та камерна співачка (лірико-драматичне сопрано). Здобула всесвітнє визнання поруч з Е. Карузо, М. Баттістіні, Т. Руффо, Ф. Шаляпіним. Виконувала різнопланові сопранові партії (була неперевершеною у драматично насичених), зокрема з опер Р .Вагнера, Р. Штрауса, Дж. Пуччіні. Останній вважав її "найпрекраснішою й найчарівнішою Батерфляй". Володіла дуже сильним, дзвінким голосом із специфічним "оксамитовим" тембром, широким діапазоном у 3 октави, чудовою дикцією, яскравим акторським хистом та артистизмом. Мала надзвичайну музичну пам'ять, визначну віртуозну техніку, чудову зовнішність, співала на 7-ми європейських мовах.


Наталія Полонська-Василенко (1884 – 1973) - історик, археолог, архівіст. Брала участь у діяльності багатьох наукових товариств, насамперед історичних: Київського товариства охорони пам'ятників старовини та мистецтва, київського Історичного товариства Нестора-літописця, Таврійської вченої архівної комісії. Завідувала музеєм старожитностей Київського університету.  

 

 

 

Катерина Білокур (1900 1961) - живописець. Читати, писати й малювати навчилася самотужки. Не змогла отримати фахової освіти через відсутність документів про шкільну освіту. Глибоко національний живопис Білокур – оригінальне явище у вітчизняному та світовому образотворчому мистецтвіві. Головна тема її полотен – невмируща краса і щедрі дари української природи. У них гармонійно взаємодіють художні принципи й прийоми професійного станкового і народного декоративного живопису.

Створила своєрідний жанр пейзажу-натюрморту, в якому майже дослідницьке знання натури поєднується з її поетичним відтворенням, точність і скрупульозність у зображенні квітів, овочів, фруктів – з декоративним трактуванням всієї композиції. 

Ліна Костенко (1930) - поетеса, культуролог, громадська діячка. Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка, міжнародної премії Фонду Омеляна і Тетяни Антоновичів, премії ім. Ф. Петрарки за книжку поезій у перекладі італійською мовою "Інкрустації", премії ім. О.Теліги. Нагороджена Почесною відзнакою Президента України і орденом князя Ярослава Мудрого 5-го ст.

Її перу належать кілька історичних творів: два романи у віршах – "Маруся Чурай" та "Берестечко", поема-балада "Скіфська Одіссея", "Дума про трьох братів неазовських".

 

Це лише невелика частина імен тих, хто заслуговує на пошану та захоплення. У читальній залі експоновано тематичну полицю «Видатні жінки України», де ви маєте змогу познайомитися з непересічними особистостями та їхніми історіями.

 

Посилання на використані джерела:

http://resource.history.org.ua/

 

3.03.2021

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМУ.

Мапа сайту
Created by DIAMIR