Вишиванка – рукотворний оберіг

Вишиванка – рукотворний оберіг

До вишиванки доторкнусь вустами
І черемшини пахощі вдихну.
Мов оживають маки під руками,
Росу дзеркальну я із них змахну.
І подих вітру і блакить озерця,
Зорю вечірню, вквітчану весну -
Усе це пригорну до свого серця,
Коли сорочку вишиту вдягну.
О. Береза

20 травня ми відзначаємо Всесвітній день вишиванки. Свято, появою якого ми завдячуємо студентській ініціативності та креативу. У 2006 році студентка Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича - Леся Воронюк запропонувала обрати один день, коли всі мають вдягнути вишиванки. Ідея настільки стала популярною, що протягом кількох років День вишиванки розпочали святкувати українці по всьому світу. Метою свята є популяризація національних традицій українського народу.

Появу взагалі традиції вишивання науковці пов’язують з релігійними віруваннями. Вишиті візерунки мали оберігати свого господаря, не дарма першу вишиту сорочку людина отримувала одразу після народження.

Кожен регіон України має свої унікальні звичаї в оздобленні одягу вишивкою. Адже вишиванка слугувала своєрідним паспортом, завдяки якому ви сміливо могли сказати про статус людини та її походження. Згідно даних, на сьогодні відомо близько 250 різних швів для вишивання на базі 20 технік.

Стосовно нашого краю, то етнографи акцентують увагу на розповсюдженій свого часу чоловічій так званій чумацькій сорочці з оздобленим коміром. Щодо жіночих варіантів, то рясно використовувалися візерунки квітів та калини з червоних в поєднанні з чорними ниток.

Тему цьогорічних заходів 15-го ювілейного Всесвітнього дня вишиванки присвячено українській традиційній музиці та проблемам довкілля. «Як пов’язані культурна спадщина та екологія? Насправді взаємопроникливо. Коли певна територія стає непридатною для життя, з часом зникає і вся місцева культура, яка століттями створювалася предками. Протягом останніх десятиліть в Україні висохло близько 10 тисяч річок. Це означає, що більше не використовуються їхні старовинні назви, зникають з ужитку пісні, казки, легенди, повязані з цими річками», - дає пояснення Л. Воронюк (https://www.facebook.com/lesiavoroniuk/posts/3808393449197505).

Організатори пропонують проводити це свято у форматі Дня вуличної етномузики. У різних містах, на різних майданчиках мають заграти кобзарі, лірники, дримбарі, сопілкарі та інші музики. Для додаткової інформації переходьте за посиланням https://www.facebook.com/vsesvitniydenvyshyvanky/.

19.05.2021

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМУ.

Мапа сайту