Тисячолітній символ української держави

Тисячолітній символ української держави

«… Може, збудовано цей собор у сльозах, прокляттях і крові, може, з урочистим співом і радістю, - хоч як було, піднявся він у тій землі, яка не знала кам’яних споруд, у землі, яку називали землею багатьох городів…»

П. Загребельний «Диво»

 

У листопаді відзначається 1010 років від початку закладення Софії Київської – пам’ятки архітектури та монументального живопису, який включено до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Щодо дати заснування собору серед науковців досі точаться дискусії, панівними версіями є 1011 та 1037 роки. Першу версію підтверджують виявлені графіті на стінах храму, а другу – літописи, які дійшли до нашого часу. Проте, важливою залишається сама Софія Київська, яка крізь роки та епохи досі є беззаперечною окрасою не тільки нашої столиці, але й держави та світу загалом.

Тут вражає все: від величі будівлі до внутрішнього оздоблення. Не дарма саме в соборі вирувало політичне, духовне та культурне життя народу.

Софія Київська сьогодні – це багате зібрання унікальних фресок і мозаїк, серед яких центральне місце займає мозаїка Оранта – шестиметрове зображення Богоматері, яка за народним повір’ям є запорукою вічності Києва: «поки стоїть у Софії Оранта, стоятиме й Київ».

Стіни собору зберігають й величезну кількість графіті (близько 7,5 тисяч), датованих першою чвертю XIдо середини XVIII століття. Результатом виявлення та вивчення цих написів стало видання багатотомника «Корпус графіті Софії Київської»В. Корнієнка (http://archeos.org.ua/?page_id=2543).

Пропонуємо вам здійснити віртуальну екскурсію, для цього необхідно перейти за посиланням: https://my.matterport.com/show/?m=XxDnKGZfXJG.

 

3.11.2021

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМУ.

Мапа сайту