Мова – жива душа України

Мова – жива душа України

Мова – це не просто спосiб спiлкування, а щось бiльш значуще. Мова –

це всi глибиннi пласти духовного життя народу, його iсторична пам’ять,

найцiннiше надбання вiкiв, мова – це ще й музика, мелодика, фарби,

буття, сучасна, художня, iнтелектуальна i мисленнєва дiяльнiсть народу.

О. Гончар

Щорічно 9 листопада всі українці відзначають важливе свято – День української писемності та мови, яке було започатковане у 1997 році Указом Президента «на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства» (http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/U1241_97.html).

Дату обрано не випадково, адже саме у цей день також вшановують пам’ять, як вважають науковці, основоположника писемної української мови Нестора-Літописця – автора «Повісті минулих літ», яка датується кінцем XI – початком XII ст.

Також 9 листопада о 10:00 традиційно буде проведено 21-й радіодиктант національної єдності. Цього року автором тексту та читцем стане письменник Юрій Андрухович. Приєднатися до своєрідного флешмобу можуть всі охочі, для цього потрібно ввімкнути у зазначений час пряму трансляцію «Українського радіо», радіо «Культура», телеканалу «UA: Перший».

З нагоди цього свята ми підготували для вас перелік творів української літератури, які вже стали класикою, про які ви, напевне чули, але які, пропри час, не втрачають своєї актуальності. Це лише мала частина шедеврів художньої літератури, яка заслуговує на вашу увагу та переосмислення. Більшість з цих творів входить до шкільної програми, але не полінуйтеся перечитати їх знову. Запевняємо всі герої та сюжети відкриються зовсім по новому!

 1. Довженко О. П. Україна в огні : кіноповість, щоденник. - Київ : Рад. письменник, 1990. - 416 с.

«Україна в огні» Олександра Довженка — психологічна кіноповість, присвячена темі Другої світової війни. Автор з надзвичайним драматизмом зображує воєнні жахіття, проти

ставляючи цій руйнації любов.

Олександр Довженко — український письменник і кінорежисер, автор кіноповістей «Україна в огні», «Зачарована Десна», «Поема про море», «Антарктида», фільмів «Звенигора», «Земля» тощо.

 

 

 1. Загребельний П. А. Диво. - Київ : Дніпро, 1982. - 624 с.

«Диво» — роман про Київську Русь доби Ярослава Мудрого, за часів якого сталося об'єднання земель руських та було зведено славнозвісний Софійський собор у Києві. Життєві шляхи героїв -зодчого Сивоока та князя Ярослава — перехрестилися на майдані, де підіймався величний та дивовижний храм. Софія Київська з'єднала долі талановитого майстра і мудрого правителя. Дві людські драми розгортаються перед нами на сторінках роману. Сивоок, для якого будівництво храму стає головною справою життя, трагічно гине і його ховають під плитами собору. Ярослав Мудрий вінчається в Софії на кесаря землі Руської. Але і він дійшов цього ціною великих душевних втрат, зрікшись заради влади єдиного в своєму житті справжнього кохання.

 1. Котляревський І. Енеїда : поема. - Київ : Рад. шк., 1989. - 286 с.

Ім’я Івана Петровича Котляревського (1769—1838), засновника нової української літератури, пов’язують, у першу чергу, з його поемою «Енеїда» (1798), яка вже понад двісті років зачаровує читачів. Це була перша друкована українська книга, написана народною мовою, перша національна поема.

Запозичивши сюжет античної поеми Вергілія, Котляревський наповнив цей твір дотепним українським гумором, повір’ями, звичаями, картинами воєнного і мирного життя, описом одягу, страв — усе це надає поемі яскравого національного колориту. «Енеїду» сміливо можна назвати своєрідною енциклопедією українського побуту кінця  XVIII — початку XIX століття.

 

 1. Квітка-Основ'яненко Г. Ф. Вибрані твори. – Х. : Прапор, 2008. – 480 с.

Твори видатного українського прозаїка і драматурга Григорія Квітки-Основ'яненка, які увійшли до цієї збірки, заклали фундамент нової української прози. їм притаманні глибокий патріотизм та висока художня майстерність. Вони яскраво представляють різноманітні боки народного життя, у найтонших нюансах віддзеркалюють особливості українського національного характеру.

 

 

 1. Мирний П. Я. Повія : роман з народного життя. - Київ : Дніпро, 1969. - 509 с.

Дане видання пропонує роман «Повія» видатного українського письменника Панаса Мирного (1849-1920), про якого І. Франко сказав: «Свіжий і сильний талант». Своє творче покликання Панас Мирний визначив ще в юності, записавши в «Щоденнику»: «...хочу показати безталанну долю життя людського, високую його душу, тепле серце». Мети він досяг в одному зі своїх кращих творів.

 

 

 

 1. Назарук О. Т. Роксоляна: жінка халіфа й падишаха Сулеймана Великого, завойовника і законодавця : іст. повість з XVI століття. - Київ : Знання, 2015. - 366 с.

Роксоляна (Анастасія Лісовська) — єдина законна дружина турецького султана Сулеймана ІІ Кануні Великого — відзначалась вродою, розумом, здібністю до наук, талантом до співу й інструментального виконавства. Відігравала значну роль у політичному та громадському житті Османської імперії 1520–60-х років.

Ця повість — про становлення характеру, про велике кохання, про непросте виживання й утвердження особистості українки, що пройшла шлях від простої дівчини-бранки до величної Хасекі-султан; про її гріхи і їх тяжку спокуту... А ще автор захоплююче й поетично описав реальні історичні події, тодішні звичаї тощо.

 

 1. Нечуй-Левицький І. Кайдашева сім'я. Гетьман Іван Виговський: роман. - Харків : Ранок, 2003. - 432 с.

Перу класика української літератури належать десятки прозових і драматичних творів, історичних досліджень, які увійшли в скарбницю вітчизняної літератури. Одним з найяскравіших творів письменника є повість «Кайдашева сім`я». Реалістичний соціально-побутовий твір на матеріалі повсякденного життя селянства розкриває непересічну вдачу українського народу. «Гетьман Іван Виговський» — своєрідне художнє полотно, де герої випробовуються владою та багатством.

 

 

 1. Свидницький А. П. Люборацькі : Сімейна хроніка. - Київ : Дніпро, 1971. - 239 с.

У книзі вміщено твори класика української літературі Анатолія Свидницького (1834-1871), в яких розповідається про життя, звичаї, традиції українців у першій половині середині XIX століття. Позначені неповторними прикладом самобутнього таланту автора, вони витримали іспит часу і сьогодні залишаються цікавими для широкого загалу читачів.

 

 

 1. Підмогильний В. Місто. - Харків : Веста ; Харків : Ранок, 2003. - 256 с.

Роман “Місто” Валер’яна Підмогильного (1901—1937) став революційним для української літератури і написаний цілком у європейському дусі. Молодий хлопець приїздить до Києва, щоб здобути вищу освіту й повернутися додому. Але доля вносить свої корективи. Відчувши смак міського життя, Степан Радченко вирішує ніколи не повертатись назад у село. Через знайомих, друзів, жінок він знаходить роботу, житло та здійснює свою мрію — стає письменником. Однак чи задоволений він досягнутим? Розібратися зі складними життєвими перипетіями і зберегти людську гідність — ось головне випробування, яке підготував автор своєму героєві.

 

 1. Пчілка О. Твори. - Київ : Дніпро, 1971. - 463 с.

До книги української письменниці Олени пчілки (Ольги Петрівни Драгоманової, в одруженні – Косач, 1849–1930)

 ввійшли оригінальні поезії, поетичні переклади, оповідання, п’єса «Світова річ», спогади та статті.

 

 

 1. Самчук У. Марія. - Київ : Знання, 2013. - 176 с.

Голодомор! Жах цієї трагедії подається крізь призму образу Марії, яка на сімдесятому році життя зазнає в 33-му голоду.  

Ця жінка уособлює саму Україну.

 

 

 

 

 1. Шевченко Т. Г. Кобзар. Вперше зі щоденником автора. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. - 960 с.

Найновіше видання "Кобзаря", уперше зі щоденником автора, додає нових фарб до суперечливого образу

Шевченка-поета й Шевченка-людини. До уточнених текстів, виправлених за оригіналами рукописів і першодруків, додано унікальні сторінки біографії Тараса Шевченка за період із 12 червня 1857 р. по 13 липня 1858 р. - записи, які великий кобзар вів у Новопетровському  укріпленні напередодні свого звільнення із заслання.

 

 1. Українка Л. Повне академічне зібрання творів : у 14 т. - Луцьк : Волинський нац. ун-т ім. Л. Українки, 2021.

До повного академічного зібрання творів Лесі Українки в 14 томах увійшли всі знайдені на сьогодні тексти письменниці. Відновлено фрагменти й матеріали, вилучені цензурою в попередніх виданнях. Додано розлогі текстологічні, історико­літературні та реальні коментарі. Зібрання відкривають чотири томи драматургії, яку визнано вершинним творчим здобутком письменниці.

 

 

 

3.11.2021

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМУ.

Мапа сайту