У рідній мові – цілий світ

У рідній мові – цілий світ

Слова росли із ґрунту, мов жита. Добірним зерном колосилась мова.

Вона як хліб. Вона свята. І кров’ю предків тяжко пурпурова. 

Ліна Костенко

Традиційно, 9 листопада відзначаємо День української писемності та мови, який було започатковано у 1997 році Указом президента України № 1241/97 «Про День української писемності та мови».

Мова – це одна з головних ознак народу, адже саме через неї формується свідомість громадянина, твориться історія та культура. Українська мова протягом всього часу існування зазнавала утисків: її намагалися перекроїти, заборонити, піддати забуттю. Але, завдяки науковій та культурній спільнотам, вона пройшла крізь століття загартованою та увіковіченою у багатьох творах видатними майстрами слова, ставши рідною для переважної більшості українців.

Від 24 лютого 2022 року, сприйняття української мови значно змінилося. Згідно з соціологічним опитуванням, проведеним Фондом «Демократичні ініціативи» ім. І. Кучеріва, 85% українців підтримують запровадження використання державної мови у сфері обслуговування. Проти – близько 8%. Показники минулого року складають: за «мовний закон» - 72% респондентів, проти – близько 20% (https://dif.org.ua/article/borotba-v-informatsiyniy-ta-kulturniy-tsarinakh-shcho-dumayut-ukraintsi-pro-derzhavnu-movnu-politiku-ta-propagandu-na-tli-agresii-rf).

З урахуванням вище зазначеного, цікавість до української історії та культури набуває значного зросту. Для України визначною історичною, документальною, художньою та письмовою пам’яткою є «Повість минулих літ». Адже 9 листопада, за православним календарем, є днем вшанування пам’яті преподобного Нестора Літописця, якого дослідники вважають автором найдавнішого з відомих літописів України. З цієї нагоди, пропонуємо до вашої уваги презентацію «Повість Нестора Літописця», яка занурює в далеку минувшину Київської Русі, записану в стінах Києво-Печерської лаври основоположником давньоруської історіографії, мислителем та вченим початку XII століття.

З Днем української писемності та мови!

 

9.11.2022

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМУ.

Мапа сайту