Вибух на ЧАЕС — це не помилка однієї людини чи недосконала конструкція реактора.
Це наслідок величезного переліку факторів, які спрацювали в один момент
Чорнобиль, 26 квітня 1986 року – внаслідок вибуху реактора четвертого енергоблока атомної електростанції в повітря викинуло значну кількість радіоактивних речовин, що спричинило важкі захворювання та смерть тисячам людей.
Це була найбільша техногенна катастрофа, яка продемонструвала небезпеку ядерної енергетики. Чорнобильська трагедія викликала глобальний резонанс та породила нове усвідомлення проблем ядерної безпеки, що призвело до прийняття нових міжнародних конвенцій та документів, спрямованих на підвищення безпеки експлуатації ядерних установок, безпеки поводження з відходами, а також обміну інформацією у разі ядерної аварійної ситуації.
Сьогодні, у Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу ми вшановуємо героїчні дії пожежників, персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, вчених та медиків, які невпинно працювали під час ліквідації наслідків аварії. Подвиг цих людей залишився назавжди в історії людства та у пам’яті українського народу.
Співробітники нашої бібліотеки підготували невелику добірку видань, присвячених тим страшним подіям. Усі запропоновані книги містяться у фондах, тому ласкаво просимо до бібліотеки.
Плохій С. Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи. – Харків: «ФОЛІО», 2020. – 396 с.
Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50 % усієї електроенергії на атомних станціях. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.
Мужність і біль Чорнобиля. – Київ: Молодь, 1988. – 144 с.
Ця книга є даниною пам’яті загиблих, виявом палкої вдячності всім, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії і нині працює у зоні Чорнобильської АЕС. Містить повість А. Трегубова «Приборкувачі вогню», вірші Д. Павличко, Б. Олійника, І. Драча та інших.
Чорнобиль. Дні випробувань: книга свідчень / [упоряд. В. Г. Шкода]. - Київ : Рад. письменник, 1987. - 470 с.
Ця книга - збірник документальних, публіцистичних і художніх творів письменників і журналістів, котрі розповідають про те, як український народ долав наслідки аварії на ЧАЕС.
Щербак Ю. Н. Чернобыль: док. повествование. - М.: Сов. писатель, 1991. - 464 с.
Книгу відомого українського письменника Юрія Щербака присвячено чорнобильській трагедії 1986 року. Документальна розповідь "Чорнобиль" задумана автором як художнє дослідження причин аварії на Чорнобильській АЕС: у книзі звучать голоси селян та академіків, оперативного персоналу АЕС та пожежників, військових фахівців та священиків. За розповідями очевидців вперше реконструйовано картину розвитку аварії, у розповіді використано численні невідомі досі публікації західної преси з приводу чорнобильських подій.